ה-שאלה! מתי מתחילים לצחצח שיניים לקטנטנים? | בקטגוריה: המומלצים של שני | בתאריך: יום שלישי, ינואר, 2018

אני זוכרת שהשן הראשונה של רום רום שלי יצאה והשאלה הראשונה שעלתה לי לראש אחרי הלילות הארוכים שהדירו שינה מעיניי עד לרגע שהיא באמת בקעה החוצה, היא מתי מתחילים לצחצח שיניים? איך? האם זה הגיוני בכלל? ואם כן אז איזה משחה תתאים לתינוק כל כך קטן?  מיליון שאלות שרק התרבו ככל שעוד שיניים המשיכו לצאת בזמן שאני הייתי בטוחה שאני הופכת לדלעת מרוב לילות לבנים עם רום, ותפילות שהלוואי שכל השיניים יצאו כבר בפעם אחת ודי.

אז בזמן שהלילות המשיכו, ועוד שיניים התחילו לצאת החלטתי לחקור את נושא היגיינת השיינים עבור פעוטות, ולענות עבור עצמי ועבור כל האימהות החדשות, האימהות שכבר שכחו, או אימהות שיודעות כמו שאני יודעת שלא משנה כמה אני אנסה לזכור אם זה לא יהיה רשום זה יהיה אבוד. אז טוסו להדפיס את הכתבה הבאה ואם תרצו להודות לי על כל התשובות הפורטות שתקבלו כאן שילחו לי איזה סופלה שוקולד חם ומנחם או עוגיות שוקולד ציפ'ס.

השיניים הראשונות של רום רום

לצורך מחקר מעמיק נעזרתי בד״ר הדס כץ-שגיא, רופאת שיניים מומחית לילדים,יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת שיניים לילדים שעובדת בשיתוף עם לייף דנטל מבית סופר פארם.
ההמלצה הראשונה של הדוקטור הייתה שממש כדאי להקפיד על צחצוח מהרגע שהשן הראשונה בוקעת.
לקטנטנים שלנו בדיוק כמו לנו ה"מבוגרים" יש חיידקים ושאריות מזון בפה, אותם חיידקים יודעים לנצל את הסוכר משאריות האוכל, ולהפוך אותם לחומצה הפוגעת באמייל של השן מה שאנחנו קוראים לו בשפה הפשוטה ״חור בשן״. לכן טיפ ראשון וחשוב זה להתחיל לצחצח שיניים החל מהשן הראשונה שיוצאת ואם בא לכם לחכות מעט אז התחילו מהשנייה.

וכמובן איך אפשר בלי לשאול על המשחה?
אז חשוב לדעת שיש צורך להתאים את סוג המשחה לגיל הילד, בתוך משחת השיניים קיים חומר שנקרא : פלואוריד. הוא נכנס לאמייל השן והופך אותו לעמיד יותר לכל החיידקים בפה.
עד גיל שנתיים הקטנטנים שלנו נוטים לבלוע את המשחה, ולכן עד גיל שנתיים ההמלצה היא לצחצח עם משחת שיניים ללא פלואוריד בכלל,
ובין גיל שנתיים לשש מומלץ להשתמש במשחת שיניים עם ריכוז פלואוריד מופחת של PPM500-900, ומגיל 6 ומעלה ניתן להשתמש באותם משחות כמו שלנו ״המבוגרים״.

רום רום נהוראי ופאר נהנים לצחצח יחד שיניים

מברשת השיניים המומלצת לילדים היא כזו שיש לה ראש קטן, סיבים רכים וידית אחיזה נוחה וארוכה, ומומלץ להחליף את מברשת השיניים כל שלושה חודשים או כאשר רואים שהסיבים " ישנים ועייפים".
ועכשיו הטיפים שבאמת חשוב להכיר והם : איך גורמים לילדים שלנו לרצות לצחצח שיניים?
אז חשוב לפחות בהתחלה להפוך את הצחצוח למשחק, כך נוכל למשוך את תשומת ליבם של הילדודס ולגרום להם להתעניין בצחצוח. חשוב שכבר מההתחלה נהפוך את הצחצוח לחלק משגרת היום הקבועה שכולל צחצוח בבוקר וצחצוח לפני השינה. מה שנלמד את ילדנו מגיל קטן ימשיך להיות הרגל לאורך כל השנים, מה שיגרום לילדנו להודות לנו שהם יגדלו. על הצחצוח וכמובן על עוד הרבה דברים אחרים שעשינו למענם.
אז בחזרה לטיפים שאישית עזרו לי עם רום רום.
1. לערוך תחרות- מי מגיע ראשון למקלחת, מי מסיים לצחצח ראשון וחושף חיוך נקי . עצם הריצה והמשחק גורם לילד להתלהב ולשתף פעולה.
2. בובת משחק- ניתן לקחת את הבובה האהובה של ילדך ולתת לו לצחצח לה שיניים, זה בהחלט מעודד את הילד לעשות זאת בעצמו אחר כך.
3. שיר הצחצוח- תוך כדי הליכה למקלחת אפשר להמציא שיר מצחיק שילווה את הצחצוח , אני המצאתי שיר על החיידקים שיש בשיניים נתתי להם שמות וכל פעם שרום רום החליט ש" לא בא לו" לצחצח, הזכרתי לו עם השיר שהחיידקים יבואו " לבקר אותו" , זה מיד שלח אותו לאמבטיה.
4. להביא חברים " גדולים" יותר, אחיינים, בני דודים שכבר רגילים לשגרת הצחצוח שייראו לקטן או לקטנה שלכם איזה כיף לצחצח. זה עובד מצויין! בדיוק כמו בגן שהקטנים שלנו אוכלים כי הם רואים את כל החברים אוכלים ובבית הם עושים " קונצים", כך גם עם הצחצוח המשותף.

אני אישית החלטתי לערוך מסיבת פיג'מות לרום רום והחברים הגדולים שלו כדי לנסות את מוצרי לייף דנטל ולהבין האם הם באמת כאלה מומלצים? כי לפני שאני אמליץ לכן אני חייבת לערוך את הבדיקה בעצמי.
לחברים של רום רום קוראים נהוראי ופאר והם ללא ספק התאומים הכי מתוקים שיש. התאומים המתוקים בני 4 והם הילדים של השותף שלי למירוץ למיליון שי.
אז כמובן כמו שאמא של רום ואבא של התאומים חברים, הילדים שלנו חברים הכי טובים ומבלים הרבה יחד.
אז המבחן האמיתי הוא התגובה של הילדים, בסופו של דבר הם אלה שקובעים. לרום רום נתתי מברשת של לייף דנטל המותאמת מבקיעת השן הראשונה ועד גיל 3, עם משחת שיניים של לייף בטעם תות  ממקור טבעי לפעוטות בגילאי שנתיים ומעלה, ללא תוספת פלואוריד ואלכוהול.
לנהוראי ופאר נתתי מברשת שיניים חשמלית נטענת של לייף, בעלת מבנה סיבים ייחודי וחדשני העוטפים את השן מכל צידיה ומנקים ביעילות גם את הקצה העליון של השן וגם את חיבור השיניים עם החניכיים, ומשחת שיניים ספיידרמן של לייף לילדים בגילאי 2-6 שנים במרקם ג'ל בטעם פרוטי מנטה עדין, לניקוי והגנה על שיניים צעירות ועל שיני חלב ולמניעת עששת, בעלת הרכב ייחודי המסייע בהגנה על אמייל השן ובהפחתת רובד חיידקי
בתוספת פלואוריד.
מה אני אגיד ומה אני אומר?
זו הייתה הצלחה מסחררת. הילדים התלהבו בטירוף מהצבעוניות של מברשות השיניים, ומכך שה"גיבורים" שלהם מוטמעים על המברשות. בנוסף ראיתי כי במהלך הצחצוח היה להם נוח להחזיק את המברשות ולצחצח וגם הטעם של משחת השיניים היה ממש טעים להם כי הם כל הזמן ביקשו " עוד משחה", והכי כיף שהכל מותאם לגילאים שלהם מבחינה רפואי.
בנוסף חשוב לציין כי המחירים זולים ומותאמים לכל כיס, הכמות במשחת השיינים גדולה ומתאימה לפרק זמן ארוך עד שיש צורך לקנות חדשה, המברשת החשמלית מגיעה עם ראש נוסף להחלפה כך שיש מיד חיסכון ואין צורך לקנות, והכי חשוב הילדים מרוצים מצחצחים בהנאה גדולה ואני כאימא מסתכלת מהצד מתמוגגת וכן טופחת לעצמי על השכם שהצלחתי בעוד משימה- הצלחתי לגרום לאהוב שלי לצחצח שיינים בכיף ובהנאה.
ממליצה באהבה גדולה על מוצרי לייף דנטל, וכמובן אשמח לשמוע את חוות דעתכן פה למטה בתגובות למי שכבר משתמשת ולמי שהולכת לרכוש ולהשתמש גם בטיפים שנתתי פה וגם במוצרים.
בנתיים שולחת נשיקות והרבה הצלחה במשימת הצחצוח.